2. 10. 2010                                                     

 

Světový den hospodářských zvířat

2. října 2010

PRAHA

Pět desítek aktivistů v černém se dnes sešlo na pražském Václavském náměstí, aby upozornilo na krutý život a smrt miliard hospodářských zvířat po celém světě. Happening pojali jako pietní akt, proto cestou na Staroměstské náměstí nesli čtyři z nich rakev jako symbol utrpení zvířat během života i na porážkách. Rozdávali i parte a nesli transparent s fotkami z chovů.

Zástupci iniciativy Veggie Parade uvedli, že volají po snížení spotřeby masa, které se podle nich v minulosti neprodukovalo tak masově a nekonzumovalo v tak velkém množství. "Dříve jedli lidé maso jednou týdně. Osud hospodářských zvířat nikoho netrápí, přitom není rozdíl mezi nimi a domácími mazlíčky," řekla ČTK mluvčí Tereza Vandrovcová.

Akce se zúčastnili vegetariáni a vegani, podle Vandrovcové by ale bylo utopií žádat to, aby lidé maso nejedli vůbec. "Jde nám o nižší spotřebu" zdůraznila. Lidé by si podle ní měli uvědomit to, jaké postupy se skrývají za nízkými cenami masa.

Shromáždění připomínali chovy krav a prasat, slepic v klecích a podobně. Podle iniciativy Veggie Parade jen během jediné minuty shromáždění bylo zabito 575 krav, 95.224 kuřat, 5109 kachen, 768 koz, 2626 prasat, 1078 ovcí a devět koní. V průběhu letošního roku zemře celkem 62 miliard zvířat, dodala.

Zástupci Veggie Parade uvádějí, že jejich cílem je oslava etického způsobu života. Kladou si za cíl vnést mezi širokou veřejnost informace o veganském a vegetariánském způsobu života a podpořit vzájemnou diskuzi. "Chceme upozorňovat na nespravedlivé zacházení se zvířaty a mluvit o zbytečnosti jejich umírání. Chceme oslavit hodnoty soucitu, nenásilí a úcty k životům ostatních," říkají. Bližší informace lze nalézt na www.veggie-parade.cz 

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/aktiviste-v-praze-upozornili-na-kruty-zivot-hospodarskych-zvirat/536384

http://www.lidovky.cz/aktiviste-v-praze-nesli-rakev-jako-symbol-utrpeni-hospodarskych-zvirat-1o4-/ln_domov.asp?c=A101002_193741_ln_domov_lya

 

 

článek v Lidových novinách (4.10.2010 str. 6)

 

zpět na úvod

 

 

 

 

 

NAVRCHOLU.cz