Pražané připravte se: město hodlá znovu solit chodníky

PŘEČTĚTE SI CELÉ ZNĚNÍ USNESENÍ ZE 17.1. K VYHLÁŠCE (PDF)

 

Pražský deník | 12.1.2012 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: JITKA EISENHAMMEROVÁ | Téma: Lukáš Manhart

Staré Město – Hlavní město nejspíš vyšle Pražanům špatnou zprávu. Ochránci přírody a majitelé psů se musejí připravit na to, že od února bude možné znovu solit chodníky. Co na to říkají?

„Ještě mám v živé paměti, jak nás předloňskou zimu ohodil na silnici U Břehu v bezprostřední blízkosti Botiče sypací vůz. Sůl se dostala i na kočár, a když jsme pak po prosolené vozovce prošli, protože kvůli sněhovým bariérám nebylo možné nikam uhnout, pes okamžitě začal kulhat,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek Svatava Lukešová z Hostivaře.
A rozhodně ji netěší, že by se sůl měla v zimě vrátit na pražské chodníky. „Myslím, že by se nemělo solit ani na silnicích,“ dodala Lukešová.

Bývalý radní pro životní prostředí a kritik návratu solení Petr Štěpánek (SZ) považuje návrh vyhlášky, která umožní znovu solit chodníky za krok zpět.

„Je to nevhodné. Sůl se nyní používá na vozovkách, které jsou alespoň odkanalizované. Slaná voda se tak dostane alespoň do čističek. Jenže chodníky odkanalizované nejsou a voda se solí pak narušuje základy budov a stéká třeba do zeleně,“ vysvětluje Štěpánek.
Dodal, že severské země nebo Švýcarsko v zimním období nepoužívají sůl vůbec.

Vedení metropole ale argumentuje tím, že solit se na chodnících má pouze v extrémních případech,a to když nastane kalamita.

„Je to například v případě vzniku ledovky, na kterou ještě nasněží,“ popsal konkrétní příklad Josef Nosek (ODS), radní pro dopravu, který bude mít případné solení chodníků v kompetenci. Podle něj takové případy nastanou maximálně jednou či dvakrát za sezonu.

Metropolitní radní mají novou vyhlášku o schůdnosti místních komunikací změnit již příští úterý. A to formou nařízení, které je výhradně v kompetenci městské rady.

„To znamená, že se k tomu nebude moci vyjádřit veřejnost,“ kritizuje bývalý radní Štěpánek s tím, že minulou vyhlášku nechal schvalovat v zastupitelstvu, tedy za přítomnosti obyvatel.

Nynější vedení Prahy ale námitky odmítá. Argumentuje, že pro letošní zimní sezonu je nutné co nejdříve schválit úpravu vyhlášky.

„Město není v současné chvíli schopno zajistit bezpečnost chodců,“ vysvětlil radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má na starosti legislativu. Ujistil ale, že město k solení chodníků přistoupí pouze v extrémních případech. „Navíc pokud se Technická správa komunikací rozhodne solit, bude muset informovat příslušného radního,“ doplnil Manhart. To ale v návrhu nařízení, které má Deník k dispozici a které mají radní schválit v úterý, zatím chybí.

„V usnesení to zatím chybí, ale bude to do něj dodáno,“ slíbil Manhart. Kromě toho má rada do příští zimy hledat alternativu pro údržbu chodníků.

Hlavní město se jako vlastník musí starat chodníky pečovat samo. Stará se o zhruba 270 hektarů chodníků.

 

Proč nesolit v zimě chodníky

1. Sůl poškozuje tlapky psů a jiných zvířat. Psi se již tak pohybují po nepřirozeně tvrdém povrchu, kde utrpí drobné rány a oděrky. Do nich následně vniká sůl a způsobuje záněty a bolest.

2. Slanou vodu pije v zimě hlavně ptactvo, které má jinak omezený přístup k nezamrzlé vodě. Zpěvní ptáci po požití slané vody uhynou.

3. Sůl poškozuje karosérie automobilů, ničí řetězy a převodová zařízení kol a motocyklů, způsobuje škody na obuvi.

4. Sůl prosakuje do základů budov a poškozuje jak ocelovou konstrukci, tak beton. U omítek a zdiva způsobuje vlhnutí a postupnou erozi a následně i mechanické poškození při mrazech.

Region| Střední Čechy

 

26. 1. 2012 SE CHYSTÁ DEMONSTRACE PŘED PRAŽSKÝM MAGISTRÁTEM - DORAŽTE A PŘIVEĎTE I SVÉHO PSA, AŤ NÁS JE VIDĚT I SLYŠET.

VÍCE INFO NA FACEBOOKU NEBO ZDE

 

 

 

zpět na úvod

 

 

 

 

 

NAVRCHOLU.cz